Responsive Tasarım

yagmur web tasarım

Responsive dilimizde uyumlu anlamına gelmektedir. Web tasarımında ise responsive’den kasıt farklı platformlara göre tasarımın uyum sağlamasıdır. Örneğin; responsive ile yapılmış bir web sitesi masa üstünde farklı görünürken mobil bir cihazda daha farklı görünecektir.

2010 yılının mayıs ayında web tasarımcısı ve geliştiricisi Ethan Marcotte responsive web tasarımın adını koydu ve responsive web designkelimelerinin kısaltması olan RWD’yi kendi yazdığı bir makalede kullandı. 2011 yılında ise yine kendi yazdığı Responsive Web Design adlı kitapta bu tekniğin teoride ve pratikte nasıl kullanılacağını açıkladı. Bu tarihten itibaren responsive tasarım büyük bir patlama yaşadı ve 2012 yılında NET Dergisi tarafından yılın ikinci büyük trendi seçildi. Dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 200 sitesi içerisinde yer alan Mashable ise 2013’ü responsive web tasarımın yılı olarak duyurdu.

Responsive tasarımı ile yapılan web sitesinde artı olarak  ayrı bir iOS ya da Android uygulaması yazılmasına gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?