Blog

ETBİS nedir? Nasıl kayıt olunur?

İnternet’ten yapılan alışverişleri daha güvenilir hale getirmek adına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca hayata geçirilen Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), e-ticaret yapan işletmeleri kayıt altına almak ve izlemek amacıyla kullanılır.

Ülkemizin Bölgesel Ticaret Merkezi olma hedefleri doğrultusunda 11 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan, “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ” ile hayatımıza giren sistem sayesinde; online alışveriş sektörü denetim altında tutulurken çeşitli istatistikler elde edilebilmektedir.

ETBİS Nedir?

ETBİS Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hizmet sağlayıcılar ile aracı hizmet sağlayıcıların kayıt altına alınarak e-ticaret verilerinin toplanması amacı ile oluşturulmuştur. Toplanan verilere yönelik istatistiki bilgilerin edinilmesi işlevine de sahip ETBİS, “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi” tanımlamasının kısaltması olarak kullanılmaktadır.

ETBİS Ne İşe Yarar?

ETBİS birden fazla işlev için hayata geçirilmiştir. Proje internet alışverişlerinde tüketici güvenliğini sağlamak amacı ile faaliyete geçmiştir. E-Ticaret’te güvenlik hedefi doğrultusunda işletmeler kayıt altına alınarak sektör temsilcileri de korunmuş ve sektörün gidişatının izlenebilmesi için gerekli istatistiklerin kolayca temin edilmesinin önü açılmıştır.

Ülkemizde faaliyet gösteren E-Ticaret temsilcileri ETBİS’e kayıt olmanın ardından Bakanlıkça denetlenebilir ve faaliyetleri izlenebilir hale gelir. Kayıt dışılığı önleyen bu çalışma ile tüketicilere yapılan mal veya ürün satışı için güvenlik gereksinimleri sağlanarak, sektörün sağlıklı bir şekilde büyümesi desteklenmiştir.

ETBİS’e Kimler Kayıt Olmalı?

ETBİS’e kayıt olma zorunluluğu, yayımlanan tebliğin 5. Maddesinde ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Tebliğe göre ETBİS’e kayıt olması gereken gerçek ve tüzel kişiler şu şekilde tanımlanmıştır:

  • Kendi E-Ticaret Platformunda faaliyet gösteren hizmet sağlayıcıları
  • E-Ticaret yapmak isteyen girişimciler için aracılık hizmet sağlayıcıları
  • Yurtiçinde yerleşik olan ve faaliyetleri için yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcılar ve hizmet sağlayıcı ile sözleşme yapanlar.

ETBİS’e Nasıl Kayıt Olunur?

ETBİS kayıt işlemi “E-Ticaret Bilgi Platformu” üzerinden yapılır. Platforma kayıt için gerçek ve tüzel kişiler MERSIS numarası ve vergi kimlik numarasını kullanır. ETBİS’e kaydolmak için esnaf ve sanatkarlardan TC Kimlik Numarası ve vergi numarası istenmektedir. Elektronik ticaret alanında faaliyet gösteren işletmelerin ETBİS kaydı sırasında mobil uygulama ve alan adına sahip olmaları gereklidir. Gerekli bilgilerle birlikte kayıt işlemlerini tamamlamak için takip edilecek işlem sırası aşağıdaki gibidir:

  • https://www.eticaret.gov.tr/ adresine giriş yapın.
  • Açılan sayfanın üstünde yer alan “ETBİS GİRİŞ” butonuna tıklayın.
  • Yapılan tıklama sonrası açılan “e-Devlet Kimlik Doğrulama Sistemi” üzerinden, aşağıda gösterildiği gibi “TC Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” bilgilerini girerek doğrulamayı tamamlayın.
  • Kimlik doğrulama işleminin ardından yönlendirme yapılan sayfada “ETBİS’e Kayıt Ol” yazan kahverengi çerçeve içine alınmış alana tıklayın.
  • Giriş yapılan ETBİS sayfanızda, sitenizi eklemek için kırmızı çerçeve içine alınan “SİTE EKLE” butonuna tıklayın.
  • Yapılan Tıklama sonrası aşağıda gösterilen bilgi kutucuklarında, kahverengi bölümde gösterilen soruları yanıtlayın ve gri çerçevede gösterilen “Sonraki” butonunu tıklayarak ilerleyin ve ETBİS kaydınızı tamamlayın.

ETBİS Kaydı Ücretli Mi?

ETBİS kayıt işlemi ücretsizdir. Kayıt esnasında Bakanlıkça herhangi bir evrak gönderimi talep edilmediği gibi sistemde yer alınması için kayıt ücreti talebi bulunmamaktadır.

ETBİS’e Kayıt Olmamanın Cezası Nedir?

Elektronik Ticaret yapan işletmeler ETBİS’e kayıt olmalıdır. Bu zorunluluğa uyulmaması halinde işletmelere 5 Bin ₺ ila 20 bin ₺ arasında ETBİS cezası uygulanır.

ETBİS Kayıtlı Siteler Güvenilir Mi?

ETBİS Elektronik Ticarette satıcı ve alıcı için güvenliği sağlamak adına hayata geçirilmiştir. ETBİS’e kayıtlı her e-Ticaret Sitesi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetimi altında faaliyetlerini sürdürmektedir. ETBİS’e kayıtlı siteler güvenilirdir ve yapılacak online alışverişlerde, seçilen platformun ETBİS sicilinin kontrol edilmesi gereklidir.

E-Ticaret Sitesi Açmak İçin Kullanabileceğiniz 3 Platform

Kendi E-Ticaret sitenizi kurmak istediğinizde, hazır paketleri ile ihtiyacınız olan altyapıyı sağlayacak platformları tercih edebilirsiniz. Bahsedilen e-Ticaret altyapı sağlayıcılar aracılığı ile kurulum aşamasını sorunsuz bir şekilde tamamlarken, faaliyetleriniz sırasında karşılaşabileceğiniz sorunlara da çözüm yolu bulabilirsiniz. En Çok tercih edilen ve kullanıcı dostu ara yüzleri ile hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracak web sitelerimiz;

https://www.yagmurwebtasarim.com/
https://www.yagmurajans.com.tr/
https://www.hazireticaretsiteniz.com.tr/