Blog

Google Ads Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Ads, Google aracılığı ile ulaşılabilen hemen her yerde reklam tanıtım yayınlamanızı sağlamakta olan bir reklam tanıtımcılık hizmetidir. Pek çok arama motoru bu hizmeti sunsa da Google’ın Türkiye’de açık ara en çok kullanılacak olan arama motoru olması, bu hizmeti online alışveriş siteleri için daha önemli hale getirmektedir.

Kullanıcılar satın alacakları ürünleri, gidecekleri yerleri ve belirli konularda ne yapacaklarını Google’da aratarak kendilerine çözüm ararlar. Google Ads verilen reklam tanıtımlar; reklam tanıtım veren sitenin ürün ve hizmetlerini alakalı aramalarda ya da konumlarda gösterilmesine yardımcı olur.

Hem masaüstünde hem de mobilde kullanılması mümkün olan bu hizmet ile web sitenize ziyaretçi daha rahat bir şekilde çekebilir, potansiyel müşteriler ile iletişime geçebilir ve satışlarınızı uygun bir şekilde arttırabilirsiniz.

Reklam performansının kolay ölçülebilir olması ile da online alışveriş sitelerine cazip gelen Google Ads, reklam tanıtımlarınızın ne gibi etkiler yarattığını da size söyler. ROAS metriği hesabı yapabilmenin mümkün olduğu bu sistemde, elde ettiğiniz kazancın reklam tanıtım maliyetine olan oranını görebilir ve gelecekteki reklam tanıtım stratejilerinizi daha kuvvetli bir hale getirebilirsiniz.

Farklı reklam tanıtım modellerini bir araya getiren Google Ads, online alışveriş işletmelerinin büyümesine katkı sağlayan bir hizmettir. Bu hizmet ile reklam tanıtım vermek isteyen kişi veya kurum başlık, reklam tanıtım metni, görsel, bağlantı (URL) gibi ayrıntıları girerek basitçe reklam tanıtım oluşturabilir. Fakat bu işin de incelikleri vardır ve verilen reklam tanıtımın gider kalemi değil, gelir kapısı olmasını sağlamak amacıyla bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir.

Google Ads kullanımında reklam tanıtımın gösterileceği ülke ve şehir, gün ve saat, yaş ve cinsiyet gibi demografik ayarlamalar da yapılabilir. İhtiyaçlar ve hedef kitle doğrultusunda en uygun reklam tanıtım modelini seçmek ve tüm ayrıntıları titizlikle ayarlamak, Google Ads ile minimum maliyet, maksimum kazanç sonucuna ulaşmanın temel prensiplerindendir.

Google Ads reklam tanıtımları arama motorunun sonuç sayfasında, haritalarda, Gmail’de, Google Play’de, YouTube’da ve internet sitelerinin reklam tanıtım için ayrılmış bölümlerinde gösterilir.

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Ads, standart bir metin veya görsel ile reklam tanıtım vermenin çok daha ötesinde bir hizmettir. Sunduğu reklam tanıtım modelleriyle her sektörden kullanıcının genel veya spesifik bir hedef kitleye, doğru görüntü, ses ve metinle ulaşmasına olanak tanır.