Blog

Tanıtım Yazısı Seo Çalışmalarını Nasıl Etkiler?

Tanıtım yazısı nedir?

Tanıtım yazısı bir site hakkında bir sitede yayınlanmış bilgi içerikli metindir. Tanıtım yazıları sanılanın tam tersine kendi sitenizde değil başka site ve bloglarda yayınlanır. Yukarıda da denildiği gibi bir nevi reklam tanıtım olan bu yazılar doğru bir biçimde kullanılmadığı zaman özellikle SEO açısından faydadan çok zarar sağlıyor.

Tanıtım Yazısı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bu soruya kısaca yanıt vermek gerekirse tanıtım yazıları özellikle SEO uyumlu yazılmalıdır ve doğal bir biçimde oluşturulmalıdır. SEO uyumlu olmayan bir tanıtım yazısı sitenizin SEO çalışmaları üstünde bir hayli olumsuz bir etki yaratacaktır.

Bu soruya detaylı yanıt vermiş olduğumuz içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda SEO uyumlu bir tanıtım yazısının nasıl yazılması gerektiğinden bahsettik. Şimdiyse tanıtım yazılarının SEO üstündeki etkilerine bakalım.

Tanıtım Yazısı SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiler?

Siteye trafik çekmek için hazırlanan tanıtım yazıları bilindiğinin tam tersine SEO üstünde olumsuz bir etki bırakabiliyor. Bu şöyle açıklamaya çalışalım; Google gün geçtikçe algoritmalarını geliştirmektedir. Gelişen bu algoritmalardan dolayı site dışı SEO önemini yitirirken ziyaretçi etkileşimli unsurlar daha önemli bir hal alıyor. Yani site içindeki ziyaretçi davranışları Google için daha önemlidir ve bu noktaya dikkat eden siteleri daha çok ön plana çıkarmaktadır.

Ayrıca aşağıda belirtilen şekillerde yazılmış tanıtım yazıların hiçbir etkisi yoktur. Google tarafından bu türdeki bir tanıtım yazısı spam olarak tespit edildiği için sitenizin kara listeye alınması da bir ihtimaldir.
• SEO uyumlu yazılmamış tanıtım yazıları
• Satın alınmış tanıtım yazıları
• Yeteri kadar itinayla yazılmamış tanıtım yazıları
• Anahtar kelimelerle dış linke boğulmuş tanıtım yazıları
• Birden fazla sitede yayınlanmış tanıtım yazıları
Bu tanıtım yazılarının ne yazık ki hiçbir olumlu getirisi yoktur. Bundan dolayı bir tanıtım yazısı oluşturacaksanız kuralına uygun bir biçimde oluşturmalısınız.