Blog

B2B / B2C

B2B elektronik ticaret, özetle alıcı firma ve satıcı firma arasında geçen online alışveriş ilişkisine verilen kısa addır. İnternetten alışveriş denildiğinde elbette akla ilk gelen, tüketicilerin şirketlerden ürün ya da hizmet satın almaları oluyor. İşte bu da B2C, yani elektronik ticaret olarak adlandırılıyor.

B2C İŞ MODELİ
Aracı olmadan, doğrudan müşteriye ulaşabilme fırsatı

Web sitenizdeki geri bildirim sistemiyle müşteri istek taleplerini daha yakından izleyebilme şansı.

Kendi yerel pazarınızla yetinmeyip, diğer kentlerdeki ve yurtdışındaki pazarlarada açılabilme, rekabet gücü elde edebilme şansları. Büyük firmaların sahip oldukları ihracat olanaklarından daha küçük firmalarında yararlanma şansı.

Pazarlama faaliyetleri için gerekli olan personel, zaman ve araç maliyetlerini minimuma indirebilme ve böylece daha etkin tasarruf ve verimlilik avantajı sağlayabilme fırsatı.

Müşteri yönünden alışverişte zaman, mekân vb.  Gibi zorunlulukların ortadan kaldırılması. Ayrıca alışveriş sürecinin uzamadan kolayca tamamlanabilmesi.

Her konuda olduğu gibi B2C e-ticaret uygulamalarında profesyonel düşünce ve yaklaşım önemli bir konudur. Teknolojiyi takip, e-ticaret altyapı kurulumunda özen ve profesyonel bilişim yazılım firmalarıyla çalışma başlangıç anlamında ihmal edilmemesi gereken konular arasındadır.

Müşteri güveni ve bağımlılığı için, almış olduğunuz siparişleri taahhüt ettiğiniz zaman dilimi içinde müşteriye ulaştırmanız şarttır.

B2B İŞ MODELİ
B2B e-ticaret modelinde alıcı firmalar ve satıcı firmalar aynı web sitesinde buluşurlar
. B2B platformları satmak istenilen ürün ve hizmetlerin online olarak sergilendiği, anlatıldığı e-ticaret portallarıdır. Bu platformlarda fiyat sunma, teklif alma ve verme gibi işlemler gerçekleştirilebilir. Yine aynı şekilde alıcı firmalar da satıcı firmaların fiyat ve tekliflerini değerlendirme olanağı bulurlar.

İyi servis koşulları ve ağı,

Müşteriyi tatmin etmek ve ona destek sağlamak,

Düşük stok ve beraberinde düşük maliyet,

Alış ve satış işlemlerinde pozitif yönü yakalamak,

İlk çıkacak ürünleri ve hizmeti pazara daha hızlı yetiştirilmesi,

Üretim maliyetini ve bununla birlikte işletim maliyetini aşağı çekme avantajlarına sahip olma imkânı.