Blog

Başarı için gereken alışkanlıklar

Başarı için gereken alışkanlıklar ile ilgili detaylı ve özlü bir makale hazırladık ve sizlerin faydalanması amacıyla yayınladık. İşte sizi başarıya götürecek alışkanlıkların bazıları.

Yeterli Uyku

Solunum ve beslenmeden sonraki en önemli hayati aktivite olan uyku, sağlıklı bir hayat sürdürülebilmesinde önemli bir role sahiptir. Kişinin hem zihinsel aynı zamanda fizyolojik sağlığını koruyabilmesi, günlük yaşam aktivitelerini eksiksiz olarak yerine getirmesi ve kaliteli bir hayat sürebilmesi için kaliteli bir gece uykusu ile mümkündür.

Yapılan pek çok çalışmada, alzheimer’dan depresyona, diyabetten hipertansiyona kadar sayısız hastalığın sağlıksız uyku alışkanlıkları ile ilişkili olduğu ve uyku bozukluğu tanısı almış kişilerin bu gibi kronik hastalıklara daha yatkın hale geldiği söylenebilir. Erken dönemde tedavi edilmeyen uyku bozuklukları kişide kronik uykusuzluğa ve ilerleyen dönemde bütün vücut sağlığının büyük miktarda bozulmasına yol açar. Dolayısıyla gerek rutin hayat aktivitelerinin doğru şekilde sürdürülebilmesi, gerekse esenlik bütünlüğünün korunması için uyku bozukluğu sebepleri, çeşitleri, belirtileri ve tedavisi hakkında doğru bilgi sahibi olmak önemlidir.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir. Vücudumuzu oluşturan hücrelerin tertipli ve dengeli çalışması için gıda ögelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden gerekli miktarda almalıyız. Vücudumuzun tüm gıda maddelerine ihtiyacı vardır. Genellikle az fast food tüketerek sağlığımızı doğru şekilde korumalıyız.


Aktif Kal

En önemlisi bu unsurları yerine getirirken aktif kalabilmektedir. Aktif kalarak hayatımıza olduğu gibi devam ederiz. İşleri hallettikten sonra sadece yatarak dinlenmek oldukça zararlıdır ayrıca sosyal hayatınıza da zaman ayırarak istediğini yapmalısınız.

Doğaya Çık

Doğa gezilerine çıkarak hem dikkatinizi daha kolay toplarsınız hem de yaratıcı yönünüzü geliştirerek işleriniz hakkında daha fazla fikre sahip olursunuz. Doğa gezilerinin birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Manzaralar sizlere ilham verir geliştirici yönünüz artar. Farkındalığınız artar ve her şeyin farkına daha doğru şekilde vararak yanlışlarınız kolay bir şekilde varabilirsiniz. Güneş ışınları sayesinde daha sağlıklı kalabilirsiniz. Temiz hava alarak kendinize huzura bırakarak kafanızı rahatlatırsınız.

Stresi Azalt

İş yerinde stres büyük yanlışlara yol açar. Stres için yapılabilecek hem eğlenceli hem de doğru olan hobiler edinerek stresi hayatınızdan kolay bir şekilde uzaklaştırabilirsiniz. Bu şekilde doğru bir şekilde çalışmalarınıza odaklanabilirsiniz.

Başarısızlığı Kabullen

Her zaman başarılı olacağız diye bir şey asla yoktur onun için başarısız olduğunda hemen pes etmemek gerekir. Daha fazla deneyerek de doğruya ulaşamayız ilk önce biraz rahatlayarak ve kafa dağıtarak başarısız olduğumuz işte tekrardan çalışmaya başlarız ve başarılı olacağımızı düşünerek aynı yolda devam etmeliyiz pes etmek hiçbir şeye çözüm değildir.

Yardım Almaktan Çekinme

İş yerinde ve özel hayatımızda her şeyi doğru yapacağız diye bir şey asla yoktur. Onun için yardım almanın kötü bir şey olduğunu düşünmemelisiniz ve bundan çekinmemelisiniz. Herkes doğru olmadığı için biz de doğru olamayız ve her şeyi en doğruda biz yapamayız bu konuda sizde yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Egonu Yen

Bu alt başlığıma ilk önce egonun tanımıyla başlamak istiyorum.

Anlam olarak ‘benlik’, ‘bencillik’ ve ‘ben’ gibi ifadeleri karşılıyor. Ego, Sigmund Freud’la özdeşleşen bir psikanaliz terimi. İnsanın kişisel özelliklerini koruyarak bilinçaltı isteklerinden bazılarına izin verme halidir. Yani kısaca ego kişinin en önemli kişi kendisiymiş gibi hareketler sağlamasıdır. Ve bu durum gerçekten yanlıştır. Bu durum sizleri karşınızdaki insan tarafından küçümseyici ve yargılayıcı bakışlara maruz bırakır.

Toksit İnsanlardan Uzaklaş

Ne var ki etrafınızda içinizi döktüğünüzde size kötü hissettiren birileri varsa, toksit bir ilişki içerisinde bulunabilirsiniz. Toksit insanlar kendilerini başkalarının yerine koymayı bilmez, empati yapamaz ve duygularınızı önemsemez. İkiyüzlülük : Toksit insanlar saygı, sadakat ve ilgiye büyük açlık duyarlar onun için çalıştığınız kişilerde eğer böyle kişilerse uzak durarak daha doğru bir karar vermiş olursunuz.