Blog

E-Ticaret Pazarlama Stratejileri

Pazarlama Stratejisi Planı Oluşturun

Planlı iş yapıyor olmak hemen hemen her iş alanında başarının ilk ve ana kuralı olmaktadır. Öncelikle hedef kitlenize ulaşmak için hangi yöntemleri kullanacağınızın bir listesini çıkarmalısınız.
Bu bir blog postu, video veya bülten hazırlığı da olabilir bir hangi işi hangi sıra ile yapacağınızın planlaması da olabilir. Böylece haftalık veya aylık olarak planınız ve sonucunda elde ettiğiniz verimi kontrol edebilirsiniz.
Pazarlama stratejisi geliştirirken en önemli adımlardan birisi de Upsellig yöntemini kullanmaktır. Bu yöntem, çapraz satış adı verilen yani herhangi bir ürünü hedef kitlenize pazarlarken ürünün yanında, ürünle alakalı olan veya onu tamamlayacak bir ürünü satmayı amaçlamaya benzemektedir.

Ancak Upsellig yönteminde bu taktiğin biraz daha geliştirilmişi kullanılmaktadır. E-ticaret sitelerinde satışı gerçekleştirmiş olan bir ürünün daha üst modeli, daha niteliklisi veya daha fiyatı daha pahalı olanı satışa sunmak temel hedefiniz olmalıdır. Bu ürünler, ürün ayrıntıları sayfalarında, benzeri olan ürünler veya önerilen ürünler gibi bölümlerle hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde gösterilmelidir.

E-Mail Pazarlama Kampanyası Oluşturma

Başarılı bir e e-posta pazarlama kampanyası yaratmak, e ticaret piyasasında başarı elde etmenin en önemli hususlarından bir tanesidir. Bu yöntemle hedef kitlenize kolay yoldan ulaşarak, ürünlerinizi tanıtarak, onları satın almaya ikna etmeniz daha kolay olacaktır. Fakat bunu gerçekleştirirken reklam tanıtım kullanımından uzak durmanız gerekir. Çünkü insanlar reklam tanıtım içerikli e-postaları açmak dahi istemektedirler.
Bu sebeple e posta yöntemi ile pazarlama stratejisi geliştirirken amaç müşterilerle devamlı bağlantı halinde olmak ve onlara yararlı bilgiler vermek olmalıdır.

Popüler Sosyal Medya Sayfalarını Kullanın

E-ticaret piyasasında başarılı olmanın sırrı insanların ağırlıklı olarak kullandıkları popüler sosyal ağ sayfalarını aktif olarak kullanmaktır. Öyle ki çağımızda insanların büyük bir bölümü İnstagram ’da zaman geçiriyor. Gerçekleştirilen istatistiklere göre İnstagram üzerinden ürün pazarlama stratejisi geliştirmek diğer sosyal ağ sayfalarına göre %25 oranında daha fazla dönüşüm getiriyor. İnstagram sayfalarında doğru zamanda yapılan doğru paylaşımlarla, nitelikli ve takipçi odaklı görseller ve hashtag kullanımı gibi yöntemler İnstagram hesabının e ticaret siteleri için satış artıcı bir pazarlama aracı olarak kullanılmasını mümkün kılacaktır.

Orijinal İçerikler Yaratın

Orijinal içerikler e ticaret pazarlama şirketi ve müşteri arasında etkin bir iletişim kurmanın önemli bir kuralıdır. Günümüzde pek çok firma çok fazla zaman harcamamak için internet üzerinden araştırdıkları e ticaret pazarlama stratejileri için hazır içerikler temin etmektedir. Eğer müşteriler e ticaret sitelerine orijinal içerikler yaratırlarsa, hedef kitlelerini de beklenti içine sokarlar.