Blog

Dijital Pazarlama Ajansı İle Çalışmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızın nedenleri nelerdir?

Körü körüne ajansla çalışmaya başlamadan önce nasıl tür hizmete gereksinim duyduğunuzu belirlemenizde fayda var. Bu hizmete gereksinim duyduğunuzu bildiğinizde, ajans görüşmelerinizde ihtiyaçlarınızı iyi anlatmanıza da yardım edecektir ve böylece daha doğru stratejiler oluşturulacaktır.

Ne kadar müddette sonuçlar almaya başlayacağınızı öğrenin

Dijital pazarlama ajansı ile çalışmaya başlamadan önce, sizin için yapılacak olan çalışmaların ne kadar müddette sonuç vermeye başlayacağını da öğrenmenizde fayda var. Kesinlikle ki her çalışma, değişik firmalar için değişik sonuçlar getirir ve bunun için lazım olan zaman da farklılık gösterebilir.

Reklam çalışmalarında daha hızlı sonuçlar verirken, marka bilinirliğini artıracak içerik ve SEO çalışmalarından daha fazla verim alabilmek için daha çok zaman gerektirir. Bu nedenden dolayı da çalışacağınız ajansa, yapılacak olan çalışmaların ortalama olarak ne kadar bir müddette sonuç getirmeye başlayacağını da sormanız gerekir.
Size kaliteli stratejiler geliştirecekler mi?

Öğrenmeniz gereken konulardan bir tanesi de ajansın size kaliteli taktik geliştireceği mi yoksa standart planla mı ilerleyeceği olacaktır. Sektörel bazda, esas çalışmalar uygulanmaktadır ve şunlar standart durumuna gelmiştir; fakat kaliteli sonuçlar almak için markanın ihtiyacını kalite analiz eder ve aynı zamanda kaliteli içeriklerde üretmek gerekmektedir.

Raporlamaları nasıl yapacaklar?

Dijital pazarlama ajansı ile çalışırken soracağınız sorulardan bir tanesi de raporlamaların nasıl ve ne sıklıkta yapılacağıdır. Dijital pazarlama çalışmalarının tümü ölçümlenebilir ve takip edilebilir olduğu içinde bu çalışmaların geri dönüşümleri çözümlenebilir. Bu bilgiler tarafında uygulanan çalışmaların performansı çözümlenebilir.
Ajansı hangi metriklerin takibinin yapılacağını ve bu metriklerin nasıl çözümlenerek raporlanacağını sormanız önemlidir.