Blog

SSL Sertifikasının Seo’ya Etkisi

SSL Sertifikası Nedir?

Bir SSL sertifikası sunucu ile tarayıcı arasındaki şifreli bağlantıyı sağlamayı başaran bilgi dosyaları topluluğudur. Bir site bu sertifikaya sahipse o siteye erişildiğinde tarayıcının adres çubuğunun başında bir kilit işareti görünecektir. Bu işaret bir sitenin SLL belgesine sahip olduğunu gösterir.

SLL ve HTTPS Aynı Şey midir?

Bazı araştırmalar yapmışsanız eğer, bu iki terimin sıklıkla bir arada kullanıldığını görmüşsünüzdür. Bu iki terimin aynı şeyler olduğunu söyleyemesek de örtüşen terimler olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.
Daha doğru bir biçimde ifade etmek gerekirse; SLL satın alınan ve siteye yüklenen bir üründür. HTTPS ise sahip olunan bu ürünün bir sonucudur.

SLL Sertifikası SEO Üzerinde Nasıl Bir Yaratır?

Bu sorunun esasında kolay bir cevabı mevcuttur: Çok pozitif bir etki yaratır. Peki, bu olumlu etki nasıl ve neden oluşur? Bunu iki madde ile açıklayalım.

• Sıralama
Burada sıralama kelimesinden kasıt; “arama motorlarında yapılan bir arama neticesinin sıralamasıdır.” SLL belgesine sahip bir site, bu sertifikaya sahip olmayan rakiplerine göre sıralamalarda daha üst sıralarda yer alacaktır.
2014 senesinden bu yana Google yapmış olduğu algoritma çalışmaları ile SLL belgesine sahip siteleri ön plana çıkardığı biliniyor ve bu çalışmaları gelişerek devam etmektedir. Yani, Google bu sertifikaya sahip siteleri daha çok sevmektedir. Google’da yapılan bir aramada; rakip bir siteyle hız, içerik, güncellik gibi açılardan bütünüyle aynıysanız ama sizin siteniz bu sertifikaya sahipse ve rakip site sahip değil ise Google sizin sitenizin sıralamasını daha yukarılarda tutacaktır.
• Ziyaretçi Sayısı
Şu bilinen bir gerçektir ki ne kadar çok arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer alırsanız o kadar ziyaretçi sayınız artar. Yani SLL sertifikası sahibi olmanız sıralamanızı yükseltecektir ve hali ile sitenize aldığınız trafik artacaktır.
Sertifikaya sahip olmak yalnızca arama motorları üstünden fayda sağlamaz hemde kullanıcılar açısından da fayda sağlar. Bu ne demek? Yani kullanıcılar güvenli buldukları sitelerde gezinmeyi daha çok tercih ediyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların % 84’ü bulundukları alışveriş sitesinde bu sertifika yoksa alışverişi yarıda kesip siteyi terk ediyorlar. Bu unsurlar da SLL sertifikasının ne kadar değerli olduğunu ortaya koyuyor. Bundan dolayı bir sitenin SLL belgesine sahip olması SEO üstünde bir hayli pozitif bir etkiye sahiptir.

Bu içeriğimiz, bir siteye sahipseniz ve SLL sertifikanız yoksa ne kadar gerilerde olduğunuzu ortaya koyuyor. Bu nedenden dolayı bir an evvel bu sertifikaya sahip olmalısınız.