Blog

Google Alışveriş Reklamları Nasıl Yapılır?

Satış yapmanıza yardımcı olan ve ürün tanıtımınızı destekleyen alışveriş reklam tanıtımları kullanıcı aramalarını analiz ederek en iyi ürün veya hizmet eşleşmesini hedeflemektedir.

Peki, Google alışveriş reklam tanıtımları nasıl yapılır?
Google alışveriş reklam tanıtımları, Google Ads ve Google Merchant Center kullanılarak kolayca oluşturulabilir.

SEO çalışmalarının parçası olan ürün bilgilerinde anahtar kelime kullanımı dışında Merchant Center’da detaylı ürün özelliklerini tanımlamak Google alışveriş reklam tanıtımları konusunda yapılması gerekli olan ana işlemdir. Ürün adı, ürün türü, kategorisi, fiyatı, stok durumu, açıklaması, markası ve ürünün temel birkaç özelliği sizlerden istenilen verilerdendir.

Alışveriş reklam tanıtımı meydana getirirken ürün için uygun bir görsel kullanmak pazarlama ve reklam tanıtım kampanyanızda çok büyük bir önem arzetmektedir. Ürünün doğru bir biçimde konumlandırılması, arka planın karışık renklerden oluşmaması ve çözünürlüğün yüksek olması dikkat edilmesi gerekli olan noktalardandır.

Ayrıca, ürün özelliklerinin dikkatli bir biçimde tanımlanması da Google alışveriş reklam tanıtımlarınızın başarısını doğru bir oranda artırmaktadır. Google’ın alışveriş reklam tanıtımları konusunda fazla titiz olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu sebeple ürünle ilgili bilgileri Merchant Center’a yüklerken hassas ve titiz davranmanız gerekiyor.

Tek Tıkla Alışveriş Reklamı Nasıl Oluşturulur?

Dilerseniz IdeaSoft’un akıllı reklam tanıtım otomasyonu olan OtoPilot’u kullanarak tek tıkla Google Ads reklam tanıtımları oluşturabilirsiniz. Sizleri reklam tanıtım hesabı oluşturma, yönetme veya optimize etme işlemlerinden kurtaran OtoPilot sayesinde tek tık ile tüm kurulum işlemleriniz yapılmaktadır.

Otopilot, sizler için Google Ads ve Merchant Center hesaplarınızı kurar, hesapları birbirine entegre eder ve ürünlerinizi otomatik şekilde Google Merchant Center’a aktarır. Ardından optimize edilmiş alışveriş reklam tanıtımlarınız yayına alınır.

Ayrıca, tıklanma, görüntülenme ve satış rakamlarınızı IdeaSoft panelinizden takip edebilir ve bütçe ayarlarınızı yapabilirsiniz. OtoPilot, maliyetlerinizi azaltırken daha kolay pazarlama yapmanızı sağlamaktadır.

Google Alışveriş Reklamları Neden Kısıtlandı?

E-ticaret sitelerinin görünürlüğü ve pazarlama stratejileri açısından çok büyük bir paya sahip olan Google alışveriş reklam tanıtımları, 10 Ağustos 2020 itibariyle Türkiye’de kısıtlamaya uğramıştı. Peki alışveriş reklam tanıtımları neden kısıtlamaya uğradı?

Yapılan araştırmalara göre ürün görsellerine tıklayarak alışveriş yapma davranışı normal arama sonuçlarına göre daha fazla satış olanağı sunmaktadır. Google alışveriş reklam tanıtımları, Rekabet Kurumu’nun incelemeleri ardından rekabeti ihlal eden bir sistem olarak görüldü. Bu sebeple yapılan müzakereler sonucu reklam tanıtımlara dengeli bir biçimde erişilmesi gerekli olduğu kararı alındı.

Verilen bu karar doğrultusunda alışveriş reklam tanıtımları Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldırılarak kısıtlanmış oldu. Bu kısıtlama kapsamında tüketiciler ürünleri reklam tanıtımlar bulmak için “Google Alışveriş” sekmesini ve “Google Görseller’i” kullanacak.

Ayrıca, satıcılar da alternatif reklam tanıtım formatlarını kullanarak reklam tanıtım ve pazarlama kampanyalarını bu biçimde sürdürmektedir. Bu sebeple alışveriş reklam tanıtımları bütünüyle kaldırıldı demek doğru olmayacaktır.

IdeaSoft’un Google ile birlikte geliştirmiş olduğu OtoPilot, alışveriş reklam tanıtımlarını hala IdeaSoft paneli üzerinden etkili bir biçimde yönetebilmenizi sağlamaktadır.

Aynı şekilde, kullanıcılar için de pek çok açıdan fayda sağlamayı başaran bu sistemin kısıtlanması e-ticarette pazarlama ve satış stratejilerinin yeniden şekillenmesine yol açmıştır.