Blog

SEO Çalışması İle Rakiplerinizin Üstüne Nasıl Çıkabilirsiniz?

SEO çalışması belli bir süreç sonrasında yararını göstermeye başladığı için, rakipleriniz üstünde ne kadar önce çalışmaya başlarsanız bir o kadar iyidir.

Onları iyi bir biçimde analiz etmeniz, yapacağınız SEO çalışmasının niteliğini de artıracaktır. Bu rehberimizde de SEO çalışmalarınızda rakiplerinizin üstüne çıkabilmek için neler yapabileceğiniz üstünde duracağız.

Rakiplerinizi belirleyin ve analiz edin

Sektördeki her bir rakip yerine Google aramalarında üst sırada çıkan ve sizden iyi neticeler alan firmaları belirlemeniz daha yararlı olacaktır. Sizin üstünüzde yer alan firmaların yapmış oldukları çalışmaları, kullandıkları anahtar kelime gruplarını, alan adı isimlerini, Alan adı otoritesini, “Sayfa Değerini” ve aldığı backlinkleri inceleyebilirsiniz.
Bu araştırmalar sayesinde, rakiplerinizin çalışmaları hakkında fikir sahibi olabilir ve sizden çok daha iyi yapmış oldukları çalışmaları analiz ederek, bunları kendi lehinize çevirebilirsiniz.

Rakiplerinizin kendi internet sayfaları üstünde yapmış oldukları çalışmaları da inceleyebilirsiniz. Sayfa başlıkları, meta açıklamaları, h1 ve h2 başlık kullanımları, görsel alt etiketleri, sayfa içeriği ve burada kullanılacak olan anahtar kelimeler araştırmanızda yer almalı. Böylelikle hem onları iyi bir biçimde izlemiş olursunuz hem de kendi stratejilerinizi daha etkili bir biçimde oluşturabilirsiniz.

Sosyal medyadaki faaliyetlerini takip edin

Son senelerde artık sosyal mecralardaki içerikler de Google üstünde indekslenmeye başladı. Fazla etkileşim alan ve kullanıcıların ilgisini çeken sosyal ağ içerikleri, Google üstünde yapılan arama sorgularında da gösterilebiliyor. Bu sebeple de rakiplerinizin sosyal mecralardaki görünürlüğünü de yakından takip etmeli, ve sosyal mecralar üstünden nasıl linklerini paylaştıklarını inceleyebilirsiniz.

İçerik pazarlama çalışmalarınızı güçlendirin

SEO çalışmasında daha üst sıralara çıkmak için internet sitenizin güncelliğini korurken, nitelikli ve sitenizle ilgili içerikler üretmeniz gerekir. Bunların beraberinde alan adı otoritesi ve “Sayfa Değerini de yükseltmeniz gerekir. Bu iki değer de internet sitenizin ne kadar güncel olduğu, ne sıklıkta sitenize içerik eklendiği, içeriklerinizin kalitesi, kullanıcı bilgi birikimi, sayfaların hızlı açılması gibi pek çok faktöre bağlıdır.

İçerik pazarlama veya blog çalışmaları yapmanız da sitenizi düzenli şekilde güncellemenizi ve yaptığınız işle ilgili farklı konularda içerikler oluşturmanızı sağlar. Sitenize düzenli şekilde içerik eklemek ve bu içerikler üstünden hedef kitlenizle etkileşime girmeniz, doğal olarak “Sayfa Değerini yükseltecektir.

Bu değerin yükseltirken bir taraftan da internet sitenizin açılma süresini kısaltmanız ve siteyi terk etme oranlarını düşürmeniz de “Sayfa Değerini olumlu şekilde etkileyerek arama sorgularında daha üst sıralarda görünmenize yardım edecektir.

Rakiplerinizin odaklanmadığı anahtar kelimelere odaklanın

Rekabetin çok yüksek olduğu kelime gruplarında üst sıralara çıkmak ve burada kalmak oldukça zordur; çünkü pek çok firma bu çalışmaları yapar. Ancak daha niş ve aranma hacmi biraz daha düşük olan anahtar kelimeler üzerine çalışmalar yapmanız, rekabetin düşük olduğu alanlardan sitenize trafik çekmenizi sağlar.

Influencer marketing ile sosyal kanıtınızı ve backlinklerinizi artırın

Sosyal kanıt, kullanıcıların sizinle ne kadar etkileşime girdiği gibi ayrıntılar da arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlıyor. Influencer marketing çalışmaları çağımızda bir hayli popüler ve bu çalışmalar marka bilinirliğinin beraberinde arama motorları üstündeki görünürlüğünüze de yardımcı olabilir.

Tanınmış kişi ya da hesaplarla çalışabilir, onlardan backlink alabilir veya ürünlerinizi tanıtmalarını ve bununla ilgili bir blog içeriği hazırlamalarını isteyebilirsiniz.Böylelikle hem bu kişilerin potansiyel müşterilerine ulaşmış, hem bu kişilerin sizinle ilgili biri içerikler etkileşime geçmesini sağlamış, hem de ayrı bir kaynaktan backlink çekmiş olursunuz.

Bu kişilerin ulaşacağı kişiler, ürünler ilgili de olumlu izlenimler edinirlerse direk olarak sizin sayfanıza gelebilir veya sizi ya da markanızı internet üstünde arayabilirler. Bu da geri dönüşümlerinizi artırmanıza oldukça katkıda bulunmaktadır.