Blog

Sosyal medyada içerik paylaşım sıklığı planlaması

Sosyal medya‘da içerik paylaşım sıklığı nasıl planlanmalıdır? Paylaşım sıklığı hangi faktörlerden etkilenir?

Paylaşım sıklığı, birkaç etmen doğrulusunda etkilenmektedir. Bu etkenleri bilmeniz, sosyal ağlardaki paylaşım sayınızı sebep artırabileceğinizi anlamanızı sağlar. Bu etkenleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

Elinizdeki iş gücü: Sosyal ağlar üstünde paylaşım inşa etmek belirlenmiş tek mesai ve iş kuvveti gerektirir. Bu nedenden dolayı de paylaşım sıklığı, elinizdeki iş gücüne bağlı olarak değişmektedir. Kafi iş gücünüz ve bu işe odaklanabilecek tek ekibiniz bulunuyorsa sosyal ağlarda daha çok paylaşım yapabilecek muhtevaları üretebilirsiniz. Fakat iş gücünüz kafi değilse, daha düşük paylaşım inşa etmek mecburiyetinde kalabilirsiniz.
İçerik planı:Elinizdeki muhteva planınız da paylaşım sıklığını etkileyen faktörlerden biridir. Derli toplu olarak muhteva üretebilmek içinde belirlenmiş tek planınızın olması gerekmektedir. Değişik konularda muhteva başlıkları belirleyerek, markanız, ürün ve hizmetlerinizle alakalı muhteva formatları hazırlayarak, sosyal ağlardaki paylaşımlarınız içinde belirlenmiş tek tasari hazırlamanız önemlidir.

Bu mevzu ile ilgili daha çok malumat içinde alttaki rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Ayırabileceğiniz zaman: İş kuvveti ile doğru orantılı gelişen tek etmen de sosyal ağlardaki paylaşımlar içinde gün içinde ne kadarlık tek zaman ayırabileceğinizdir. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi bu iş belirlenmiş tek mesai ve iş kuvveti gerektirdiği içinde, ayırabileceğiniz vakit da önemlidir. Bu iş içinde belirlenmiş tek ekibiniz veyahut personeliniz olduğunda sosyal paylaşımlar ve idare içinde daha çok zaman ayırabileceğiniz içinde bu çalışmalardan alacağınız geri dönüşüm de daha çok olacaktır.

Paylaşım sıklığı sebep önemli? Sosyal basında paylaşım sıklığı, birkaç sebeple önemlidir. Öncelikli olarak yaptığınız paylaşımlar kullanıcılarla etkileşime geçmenizi sağlarken, hesabınızı büyütmeniz içinde de önemlidir.
Belli tek paylaşım düzeni olmadan hesabınızı büyütmeniz ve yeni kitlelere ulaşmanız olası değildir. Sosyal ağlarda tüketicilere, sizi takip etmeleri içinde tek neden vermeniz gerekmekte. Bu nedenden dolayı de belirlenmiş tek tasari ışığıında paylaşımlar yaparak, kullananlara içerikler sunmanız gereklidir.

Paylaşım sıklığı bu arada marka bilinirliğinizi de direk etkilemektedir. Derli toplu olarak paylaşımlar yapmanız ve markanızı sosyal ağlarda tanıtmanız, yeni kitlelere varmanıza yardımcı olacağı içinde daha çok bireyin markanızı görmesini sağlar. Bu da marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olur.

Paylaşımlarda tek düzenini ve daimiliği olması bu arada web üzerindeki görünürlüğünüzü de artıracaktır. Sosyal ağlarda markanızla alakalı daha çok muhtevanın olması, kullanıcıların sizin hakkınızda konuşmaları, marka imajınızı da güçlendirecektir.

Düzenli paylaşım yapılmaması ve belirlenmiş tek sıklığın belirlenmemesi halinde, takipçileriniz de sizi unutmaya başlar. Sosyal ağlar anlık olarak paylaşımların yapıldığı ve içeriklerin süratli tek şeklinde tüketildiği platformlar. Arka arka birkaç paylaşım yapıp, ardından birkaç gün veyahut hafta paylaşım yapmamak, ardından yeniden aynısı şeyi tekrarlamak, bu çalışmalarınızdan tek netice alamamanıza sebep olur.

Bu sebeple belirlenmiş tek tasarı üstünde daimiliği koruyarak, derli toplu tek şeklinde paylaşımlarınızı yapmanız epey önemlidir.