Blog

Yerel seo stratejileri

Local SEO yani yerel arama motoru optimizasyonu stratejileri; özellikle belirli bir şehir veya bölgede çalışmalarını yürüten, belirli şehir ya da bölgeye satış yapabilen küçük – orta ölçekli iş yerleri için lüzumludur.

Ulusal arama motoru optimizasyonu yönetim yöntemleri; ülke çapını hedef alırken, hedeflenen bölge büyüklüğü fazla olduğu için yapılan arama sorgulamalarında çok daha fazla kriteri esas alınarak yapılmaktadır.

Maliyeti fazla olduğu gibi stratejileri de bir hayli zor ve yoğun bir çalışma gerektirmektedir. Ancak local arama motoru optimizasyonu – yerel arama motoru optimizasyonu bir şehir, birkaç şehir ya da bölgeyi kapsamı altına aldığı için sadece belirli alanlardaki SERP’lerde yükselmeyi amaçlamaktadır. Yerel arama motoru optimizasyonu stratejileri adımlarını anlatmaya geçmeden önce en bilindik faydalarını sıralayalım.

Yerel Seo Stratejileri Avantajları Nelerdir?

• Belirli şehir – bölgelere odaklanıldığı için SERP değeri daha hızlı artar – nitelikli sonuçlar elde edilir.
• Daha fazla trafik sağlanır.
• Potansiyel kullanıcı ve potansiyel müşterilerde artış yaşanarak kalıcı kullanıcı ve kalıcı müşteri kitlesine sahip olunma süreci daha kolay – daha hızlı gerçekleşir.
• Rekabet ortamında daha avantajlı olunur.
• Marka bilinirliğini güçlendirerek çok daha büyük markalarla daha kolay rekabet edilir.
• Tüm internet arama sonuçlarının %35’inden fazlası yalnızca bölgesel – yerel aramaları temsil etmektedir. Dolayısıyla yerel arama motoru optimizasyonu ile daha fazla trafik elde edilebilmektedir.

Yerel arama motoru optimizasyonu’ nun en önemli avantajlarını sunduktan sonra yerel arama motoru optimizasyonu için gerekli aşamaları işlemeye başlayabiliriz;

Olumlu Yorumlar ve incelemeler hayat kurtarır

Sizden alışveriş yapmış kullanıcıları markanız, işyeriniz hakkında incelemeler yazmalarını teşvik edin. Firmanız, ürünleriniz, hizmetleriniz hakkında bırakılan olumlu yorum ve incelemeler yalnızca Google Benim İşletmem’de yer alan kurumsal kimliğinizi optimize etmekle kalmaz olumlu incelemeleri gören potansiyel müşterileri de harekete geçirerek sizden alışveriş yapmasına olanak tanır.

Peki, İnceleme ve Yorum Yazmaya Nasıl Yönlendirebilirsiniz?

• Satış gerçekleştikten sonra müşterinizden ürün ve hizmetler hakkında inceleme talep edin.
• Satın alım bittikten sonra müşterilerinize kurumsal bir dille mail gönderin. Mailde inceleme ve yorum için yönlendirmeler yapın. Ama bunu yapmadan önce ön araştırma – analizler ve anketler yapmanız gerekiyor. Olumsuz yorum bırakabilecek müşterilerin tespitini yapmalısınız. Aksi halde olumsuz inceleme ve yorumlar işletmenizin güvenilirliğinin sorgulanmasına yol açacaktır.
• İşletmeniz için bırakılan tüm olumlu yorum ve incelemelere nezaketle teşekkür edin. Ancak bu teşekkürü birkaç kelime ile sınırlandırmayın. Birkaç cümle yerinde olacaktır. Olumsuz yorum bırakan müşterilerinizin yorumlarını da dikkate almaya çalışarak eksikliklerinizi nasıl giderebileceğiniz hakkında fikir edinin.