Blog

Dijital pazarlamacılara tavsiye SEO araçları

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için birçok kriter gerekiyor. Faydalı içerik üretmek, kullanıcı dostu web sitesi, SEO çalışmaları bu kriterlerden sadece bazıları. Yapılan araştırmalar ilk sayfadan sonraki sonuçların neredeyse tıklanmadığını gösteriyor. Bu durumda, sitenizin tıklanması ve daha fazla ziyaretçi dolayısıyla daha çok satış yapmak için ilk sayfada yer almanız şart diyebiliriz. Peki bu nasıl olacak?

Yağmur Web Tasarım olarak bu yazımızda, SEO optimizasyonu ve SEO optimizasyonu araçlarını ele aldık.

SEO Araçları nelerdir?

SEO araçları en genel tanımıyla, web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması amacıyla yapılan yazılım uygulamalarıdır. Web site sahipleri SEO araçları kullanarak arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilirler. Bu, içeriği anahtar kelimeler, geri bağlantılar ve SEO değerlendirmesiyle optimize etmeye de fayda sağlar.

SEO Araçları Neden Kullanılmalıdır?

SEO araçları, her şeyin hızlandığı ve belirli sistemler ve araçlar ile çok daha kolay halledilebildiği internet ortamında hem zamandan hem de efordan tasarruf etmenize yardımcı olur. Uzun süreler boyunca anahtar kelime taramaları yapmak yerine SEO araçları kullanarak dakikalar içerisinde anahtar kelime listesi yapabilir, SEO stratejileri oluşturabilir, rakiplerinizi ölçümleyebilir ve kaliteli müşteri adayları oluşturabilirsiniz. Ayrıca birçok kritere göre filtreleme yapabilirsiniz.

SEO araçlarını kullanmanın en iyi avantajlarından biri size birden fazla web sitesini sürdürmek için yeterli verimlilik ve bunları hareket halindeyken yönetebilme imkânı da sunmasıdır.

Çalışmalarınızda Kolaylık Sağlayacak En İyi SEO Araçları

Arama motoru ilk sayfada yer almak istiyorsanız rakiplerinizle mücadele etmek için iyi organize edilmiş ve işlevsel bir SEO planına ihtiyacınız olacak. İşte tam da bu noktada size yardımcı olacak SEO araçlarından bir derleme hazırladık.

Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu, web sitenizin teknik yönlerini yönetme konusunda oldukça derin ve ayrıntılı bilgiler sağlayabileceğiniz bir araçtır. Google Search Console ile organik trafik kaybeden sayfaları tespit edebilir, üst düzey trafik tanımlayabilir, site haritası ile ilgili herhangi bir sorun yaşamanız durumunda bu sorunu rahatlıkla çözebilir, mobil kullanılabilirliğinizi geliştirebilirsiniz.

Ahrefs

Ahrefs, çevrimiçi olarak en çok önerilen SEO araçları arasındadır. Ahrefs ile daha üst sıralarda yer almak ve daha fazla trafik elde etmek için bir SEO uzmanı olmanız gerekmez. Web site optimizasyonu, rakip analizi, müşterilerin yaptığı aramaları inceleme imkânı, içerik gezgini ve sıralamanızı takip etme araçları sunan Ahrefs, tüm SEO araçlarından özel bir araç haline getiriyor.

Yoast SEO

Aslında en çok bilinen ve SEO ile ilgilenen herkesin duyduğu araçlardan biri olan Yoast SEO, oldukça güçlü bir WordPress eklentisidir. Yoast SEO’nun en önemli yönü, yayıncının SEO’nun makalelerini nasıl optimize ettiğini analiz etmesine olanak tanımasıdır. İçeriğin daha fazla SEO için nasıl optimize edilmesi gerektiği ve yapılacak değişiklikler noktasında destek sağlar.

KWFinder

KWFinder ile SEO’yu farklı bir yönden ele alabilirsiniz. Rekabet seviyeleri düşük ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olan bu araç genellikle geri bağlantılar ve SERP hakkında bazı analiz raporları çalıştırmak için kullanır.

KWFinder ayrıca, kullanıcıların anahtar kelimeleri ve mevcut sıralamalarını izlemelerine yardımcı olan bir sıralama izleme aracı da sunar.

Moz

MOZ, SEO çalışmalarında öne çıkmak isteyen dijital pazarlamacılar için oldukça işlevsel bir araçtır. MOZ aracı, pazarlamacıların etki alanı otoritesini göstererek web sitesinin güvenilirliğini belirlemelerine yardımcı olur. MOZ ile web sitenizin nasıl performans gösterdiğine ve daha da iyi performans göstermesi için başka neler yapabileceğinize dair harika bilgiler edinebilirsiniz.

Google Analitik

Ücretsiz olması ve geniş skalada hizmet sunması sayesinde en çok kullanılan araçlardan biri olan Google Analytics, SEO çıktınızı farklı bir perspektiften görüntülemenize yardımcı olur. Ayrıca, olası satış nesilleri için bir sonraki SEO stratejinizi formüle etmek için kullanılabilecek bazı temel metrikleri de incelemenize olanak tanır.

Doğru SEO araçlarına sahip olmak ve bu araçları aktif kullanmak, SEO kampanyanızda sizi öne taşıyacak ve arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayarak web site trafiğinizi artıracaktır.