Blog

Seo nedir, seo uzmanı nedir ve ne iş yapar?

“Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşan seo; Türkçe karşılığı ile “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelmektedir.

Seo Neden Kullanılmalı?

Her gün birbiri ardına oluşturulan web siteleri içinde belirgin bir yere sahip olmak, arama motorlarında üst sıralara yükselmek için, seo yapılması mecbur bir işlem olmuştur. Optimizasyonu yapılmayan site, çok yeni bir site ise, arama motorlarında üst sıralara yükselmesi zor bir ihtimaldir.

Günümüzde meydana getirilen seo uygulamaları genelde Google arama motoruna yöneliktir. Bunun sebebi web kullanıcılarının büyük bir bölümünün Google arama motorunu kullanması ve ziyaretçilerin Google üzerinden sitelere girmesidir. Google’da kelime olarak üst sıralarda çıkan bir site yahoo ve bing şeklinde diğer arama motorlarında da üst sıralarda çıkacaktır.

Google Seo Uygulama

Siteme Seo uygulamazsam ne olur?

Sitenize seo uygulaması yapmazsanız dilediğiniz ziyaretçi potansiyeline ulaşamazsınız, bu da gelir elde etmeye çalıştığınız modeli doğal olarak etkiler. Örnek vermek gerekirse saat satışı meydana getiren bir işletmeniz var ve web üzerinde dükkân açarak daha geniş kitlelere hitap etmek istiyorsunuz. Siteyi açtınız ve ürünlerinizi sitenize eklediniz. Ama “saat” aramasında siteniz yeni olduğu için üst sayfalarda yer alamayacaktır. Bu da sitenize ziyaretçi gelmemesi ve satış yapamamanız anlamına gelir. Kısaca siteyi boşuna açmış ve vakit kaybetmiş olursunuz. Şunu unutmamak gerekir ki, Google şeklinde arama motorlarında arama meydana getiren bir internet kullanıcısı ilk olarak sıralamada çıkan 1. 2. Ve 3. Sitelere yönelir. Onun dışında kalan siteler pastadan çok az bir hisse alıp, minik ziyaretçi kitlesiyle yetinirler.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motorlarından büyük dilimi almak için ve ilk etapta ilk sayfada yer edinmek için sitenize uzman kişilerce seo uygulamaları yaptırmış olmalısınız. Sektörün gelişmesinden dolayı son zamanlarda oldukça seo’cu çok kısa müddette, siteleri kelimelerinde ilk sayfalara hatta ilk sıraya getirmeye vaat etmektedir. Kısa müddette uygulanan bu işlemler kısa vadede siteleri üst sıralara taşıyabilir, ama bir müddet sonra site Google arama motorları tarafından spam olarak algılanabilir ve siteniz yarardan çok zarar görebilir. O yüzden sitenizin seo uygulamalarını işinin ehli kurumsal firmalara ve kişilere yaptırmanızı öneriyoruz.

Seo uzmanı nedir?

Seo uzmanları, arama motorları mevzusunda internet siteleri üzerinde gerekli iyileştirme çalışmaları yapan kişilerdir. Bu çalışmaları icra eden kişiler, raporlar hazırlayarak sitelerin arama motorlarının üst sıralarına çıkmasına yardımcı olmaktadır. Seo uzmanları internet sitelerini üst sıralara taşımak amacı ile çeşitli çalışmalar yaparlar. Ancak liste yükseltmesi haricinde anti seo saldırılarını önlemek amacı ile de önlemler almaktadırlar.

Seo uzmanı ne iş yapar?

Seo uzmanın yaptığı işler;
Arama motorlarının algoritmalarını takip eder. Seo uzmanlarının kullandığı programlar html, javascript ve css benzer biçimde programlardır. Bu yazılım programları sayesinde sitelerin daha çok kişi tarafınca erişilebilir.
Seo uzmanları içerik marketing çalışmaları yapmaktır.
Seo uzmanlarının içerik kurmak amacı ile pazarlama ekipleri ve editörler ile entegre bir şekilde çalışması çok önemlidir.
Aramada en fazlaca kullanılan kelimelerin çözümleme edip, üst sıralara çıkmasını sağlar.
Müşterilerine, sitenin geliştirilmesi amacı ile öneride bulunmak.
Rakiplerin yaptıkları çalışmaları inceleyerek bununla müşterilerine ilgili raporlar hazırlamaktır.