Blog

Online Pazarlamanın 6 Kuralı

A) Sosyal Medya Analitiği Ve Pazar Araştırması

Sosyal Medya Analitiği

Yeni ya da eski kuruluş tarihindeki bir organizasyonun, stratejik iş kararlarını iyileştirmek için sosyal ağlarda başkaları tarafından paylaşılan izleyici verilerini toplama ve çözümleme sürecine sosyal medya analitiği denir. Bu metot, işletmenin faaliyetlerini sürdürdüğü sektördeki tüketicilerin eğilimlerini tespit etmelerini sağlayarak fayda sağlayabilir, pazarlama çabalarının boşa düşmemesinin temelini atarak bu işletmelere katma değer getirebilir.

Toplumsal medya analitiğinin marketing kampanyalarını iyi desteklediğine dair bir başka önemli örnek de, çeşitli kanallarından elde edilen trafiğe dayalı olarak bir kampanyanın yatırım getirisini ölçmek verilebilir. Ek olarak, pazarlama departmanları hangi mesajlaşma durumlarını hedef kitle üzerinde yankı oluşturduğunu belirlemek için facebook, linkedin ve twitter şeklinde farklı toplumsal platformlarındaki gönderilerin performanslarını çözümleme edebilir.

Pazar Araştırması

Pazar araştırması, ürün veya hizmetinizin ne kadar uygulanabilir ve başarılı olacağını belirlemek için işletmenizin pazarı, hedef kitlesi ve müşterileri hakkında malumat toplama sürecidir.

E-tecim sektörüne girmek ve kendi e-tecim sitesini oluşturmak isteyenlerin, pazar araştırması yaparak, sektöre dair bir ekip bilgiler edinmeleri icap eder. Pazar araştırması yaparak, sektörün yeni durumunu, geleceğini ve sektördeki rekabeti kolay bir şekilde gözlemleyebilir; böylelikle bu sektörün ve pazarın yatırım yapmaya uygun olup olmadığına karar hızlı bir şekilde karar verebilirsiniz.

Pazar araştırması, potansiyel müşterilerinizden oluşan ve onların temel ihtiyaçlarını, ilgi alanlarını ve problemlerini belirleyen pazarınızı daha iyi anlamanıza destek sunar.

Ek olarak, marketing stratejinizi yapılandırmanıza, potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve doğru içerik ve ürünlerle hedef kitlenize hitap etmenize destek verir. Bunun yanında hedef kitlenizi belirlemenizde büyük bir role oynamaktadır.

B) İkna etme teknikleri nedir?

İkna teknikleri ruhsal alt yapısı olan, pek çok farklı şekilde uygulanan, alakalı kişiyi bir ürün ya da hizmeti almaya teşvik etmek için izlenen tekniklerdir. Birçok farklı yöntemi bulunur. Örnek olarak:

•          İhtiyaç oluşturma

•          Toplumsal ihtiyaçlara değinme

•          Anlamlı ve pozitif yönde kelimeleri

•          Zeigarnik etkisi

•          Kapıya ayak koyma tekniği

•          Büyükten minik ricaya yönelim tekniği

•          Yitirme korkusu

•          Mütekabiliyet

•          Görüşmeler için limitleme yapımı

•          Sınırlandırma tekniği benzer biçimde teknikler verilebilir.

İkna teknikleri günümüz piyasasında büyük ya da küçük fark etmeksizin çokça firma tarafınca kullanılmaktadır. Bilimsel temellere dayanan ikna teknikleri ürün ya da hizmetin satış oranlarını etkilemektedir. Çoğu zaman farklı bir yol izlenerek yapılmaktadır. Yani ilk cümlenin başlangıcından itibaren izlenecek yol seçilir ve konuşmaya böyle devam edilir.

C) İzlenimlere göre değil, ilişkilere göre yargılayın!

Günümüzün rekabet ortamı düşünüldüğünde insanlara en iyi hizmeti vermek en iyi diyaloğu kurmakla başlamaktadır. Bu nedenle marketing stratejisinin öncelikli ögesi insan ve insana davranış biçimidir. İnsanlarla etken bir yazışma halinde olmak, vizyon sahibi olduğunu işaret etmek profesyonelliğin aynasıdır. Pazarlama sektöründeki bir satın alan temsilcisi vakaları kendi bakış açısı ile değerlendirmemelidir.

Günümüzde yaşanmış olan en büyük sorunlardan birisi de budur. Empati kurmak birlikteliğin temelidir.  Karşıdaki insanın yerine kendisini koymak sorunun yarısını çözmek demektir. Rekabet açısından sizi ön plana çıkarak olan şey müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda ortaya koyduğunuz çözümler olacaktır. Bu hem sizi akılda kalıcı yapacak bununla birlikte ileriye dönük ilişkilerin daha da sağlam olmasına zemin hazırlayacaktır.

Pozitif yönde bir enerji, müspet bir tasarruf, sabırlı yaklaşım ve doğru sorularla ilişkiyi güçlendirmek basittir. Karşıdaki insanı can kulağı ile dinlemek, beden dilini doğru kullanmak ve vakaları gerçekçi ve çözüm odaklı yorumlamak ilişki periyodunun sağlam bir şekilde ilerlemesini elde edecektir. Vakalara olumsuz bir perspektifi ile yaklaşmak hem sizi yoracak aynı zamanda problemin daha da büyümesine neden olacaktır.

D) Yenilikçi Fikirleri test edin

İnsanda dört temel zihinsel alan vardır. Bunlardan biri duyumdur. Ötekiler duygu, bilişsel ve harekettir. Duyum içimizden gelen sezgilerle açıklanabilir. Nedenini bilmeden zihnimize ilk gelen şeylerdir. Duyum, zihnimizde ansızın oluşan bir fikir, bir görüş, bir fikir veya bir olaydır. Yeni olmasının nedeni, herkesten önce ve ilk kez farkına varmamızdan meydana gelmektedir. Hatta dış dünyada, zihnimizde mevcut bir ilişki üzerinden gelen zihinsel çağrışımlar vardır ki buna ilham diyoruz. Bazen “içimden geldi” deriz ya, işte bu duyumun ta kendisidir.

Sezgimizle ilk kere bulduğumuzu sandığımız çoğu şey, bir ihtimal de, bilişle daha önce edindiğimiz bir bilgiden de kaynaklanıyor olabilir. Buna duyum-biliş ilişkisi diyoruz.

E) Hedef kitlenizin dilini konuşun

Reklam kampanyalarınızın herkesin görmesini ve ilgilenmesini sağlamaya çalışmak lüzumsuz maliyete ve vakit yitirilmesine neden olur. Reklamınızı olabildiğince çok kişiye ulaştırsanız bile herkes reklamınız ile ilgilenmeyecektir. Onun için hedef kitlenizi anlayarak onların dilini konuşmaya çalışın. Çünkü ürün veya hizmetinizin hitap ettiği, ihtiyacını karşılayacak kitle kendilerini anlayan kişilerle çalışmayı isterler. Muhtemelen sizin müşteriniz olmasını isteyeceğiniz insanla, yan binanızda olan şirketin müşterisi aynı şahıs değil. Aynı şekilde ürününüz ile ilgilenen insanlar başka bir şirketin ürünüyle ilgilenmeyebilir.

F) Dikkat çekmek için değer sağlayın

Etkileşimli içerik, tüketicilerin sadece tek taraflı etkilendiği ve ihtiyacı giderip gerekli bilgileri elde ettikten sonrasında uzaklaştıkları içerik çeşidi değildir. Tam tersine etkileşimli içerik, karşıdaki kişiyi tüketiciyi harekete geçiren, çeşitli aktivitelere yönlendiren uygulamalı içerik türlerinin ağırlıklı olduğu etkileşim çeşididir. Farklı türlerde olan etkileşimli içerik çeşitleri vardır.

Bunlar :

  • Farklı yaş seviyesindeki oyunlar
  • Uzaktan etkileşimli sınavlar ve testler
  • Açınma sınavları
  • Anket çalışmaları
  • Ürün deneyim yorumları
  • Sosyal siteler ve gruplarla çalışma sistemi
  • Yorumlayıcı e kitaplar

Toplumsal medya sitelerinin kullanıcı ve paylaşımcı sayısının hızla artması ve içerik paylaşımlarının birbirini yeniden edecek derecede çoğalması etkileşim süresini kısaltmaya sebep olmaktadır. Kullanıcıların katılımını arttırmak için farklı uygulamalar içerisine girerek etkileşimin önünü açmak lazım. Bunlar anketlerle, video oyunlarla, e sınavlar ve kurslar ile öğretici video çalışmaların katılımı arttırılmasıyla sağlanabilir.