Blog

Marka tescili nedir? Nasıl yapılır? E-ticaret siteleri için niçin önemlidir?

Marka tescili nerede ve nasıl yapılır?

Konunun taşıdığı önem “marka tescili nasıl yapılır?” ya da “marka tescili nasıl alınır?” gibi soruları da beraberinde getirir. Marka tescil etme yetkisi Türk patent enstitüsü’ndedir.

Marka tescil ettirmek isteyen şahıs ya da işletmeler, gerekli belgeleri toplayarak bu kuruma doğrudan başvurabilir. Şu demek oluyor ki “marka tescili için nereye başvurulur” diye soran bir kişiye Türk patent Enstitüsü’nün ismini vermek gerekir.

Marka tescili için müracaat bireyler tarafından yapılabildiği şeklinde bu süreç aracı kurumlara da devredilebilir. Bu konuda uzman bulunduğunu söyleyebileceğimiz marka tescili meydana getiren firmalar, verdiğiniz vekâlet uyarınca bütün süreci sizin adınıza yönetir.

Tescil işlemleri hakkındaki yeterli deneyim ya da bilgiye sahip değilseniz sürecin en sağlıklı şekilde işlemesi için bu yolu tercih edebilirsiniz. “Marka tescili için şirket gerekli mi?” bu konuya dair en fazla sorulan soruların başında gelir.

Bu işlem için ticari şirket olma zorunluluğu yoktur. Gerçek kişiler de söz konusu işlem için başvuruda bulunabilir. Ek olarak tescil edilmek istenen her bir marka için ayrı bir başvuru yapılması söz konusudur. Yani tek başvuru kapsamında birden fazla markanın tescil ettirilmesi olası değildir.

Marka tescili e-ticaret siteleri için neden önemlidir?

E-ticaretle uğraşmak yönünde verdiğiniz karar, faaliyetlerinizi web ortamında yürüteceğiniz anlamına gelir. Bildiğiniz üzere dijital mecralardaki herhangi bir metni, görseli ya da markanızı temsil edecek bir işareti kopyalamak son aşama basittir.

Sizin saatlerce düşünerek oluşturduğunuz, ciddi bir bütçe ayırdığınız markanıza dair değerler, sadece birkaç saniye içinde başkalarının eline geçebilir. Dolayısıyla her tür ticari kuruluş için önem taşıyan marka tescili, e-ticaret sitelerinin ekstra özen gösterilmesi gereken bir konudur.

Buradan hareketle söylenebilir ki; internette satış yapma amacıyla iş kurmak, markanızı tescil etmeyi de bir gereklilik hâline getirir. Marka tescilinin e-ticaretle uğraşanlar için önemli olmasını sağlayan öteki faktörler de şu şekilde sıralanabilir:

•Marka değerinin artması,
•Müşteriler nezdinde oluşan güven,
•Markanın yanında ürünlerin de korunması,

•Rakipler karşısında ayrım yaratması.